Trim در حافظه های اس اس دی

Trim در حافظه های اس اس دی، عملی است که سیستم عامل به هارد اس اس دی اجازه می دهد تا فایل هایی که کارایی ندارند را حذف و یا ساماندهی کند. این عمل مشابه Di-fragment می باشد . بیاید به نحوه عملکرد یک حافظه اس اس دی بیشتر زوم کنیم. همانطور که قبلا اشاره شد برای انتقال و ذخیره کردن اطلاعات اس اس دی از تراشه Flash NAND استفاده می کنیم . این تراشه از مجموعه صفحاتی به نام بلاک ساخته شده است که اطلاعات داخل این بلاک ها ذخیره می شوند . زمانی که شما یک فایل یا داده ایی را حذف می کنید این اطلاعات همان لحظه حذف نمی شوند بلکه بعنوان یک فایل مارک دار ذخیره می شوند . زمانی این فایل ها پاک می شوند که کاربر یا سرور نیاز به فضای بیشتری داشته باشد که در آن صورت همه ی فایل های مارک دار تبدیل به یک آرشیو یا یک گروه می شوند و سپس لازم است که از حافظه اس اس دی حذف شوند. اگر این فایل ها حذف نشوند سرعت اس اس دی کاهش پیدا می کند.وجود تکنولوژی TRIM باعث می شود که به صورت اتومات این فایل های مارک دار حذف شوند.

  • فعال بودن یا نبودن Trim در ویندوز

اگر شما از ویندوز 7 استفاده می کنید به طور پیش فرض این حالت فعال است اگر می خواهید دوباره آن را چک کنید ابتدا کلید پنجره را فشار دهید و در قسمت جستجو برنامه cmd  را سرچ کنید. در پنجره باز شده کد زیر را وارد کنید :

fsutil behavior query DisableDeleteNotify

شما دو نتیجه ایی خواهید دید که اگر DisableDeleteNotify = 0 باشد نشان دهنده فعال بودن حالت تریم است و اگر DisableDeleteNotify = 1 باشد به معنای غیرفعال بودن آن است.

اگر شما از درایو اس اس دی استفاده میکنید بهتر است که تریم را در ویندوز خود را فعال نمایید .

  • نحوه فعال کردن تریم در ویندوز

وارد cmd شوید و دستور زیر را وارد نمایید :

fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0

اس اس دی ها موجود در بازرگانی پاسارگاد، تکنولوژی تریم را ساپورت می کند برای مشاهده حافظه های اس اس دی می توانید روی لینک زیر کلیک کنید :

حافظه اس اس دیشبکه های اجتماعی
تماس با ما
ارتباط مستقیم