فرمت فلش مموری یا دیلیت کردن

فرمت فلش مموری یا پاک کردن فایل های فلش مموری کدام یک را انتخاب کنیم ؟

هر حافظه ذخیره سازی یا فلش مموری P/E CYCLE محدودی دارد به این خاطر که هر چرخه با برنامه ریزی و پاک کردن، باعث آسیب دیدن فلش مموری می شود که در طول مدت زمان و چرخه های بسیار زیاد، باعث از بین رفتن بلاک ها می شود. تصور عموم این است که پاک کردن یا همان دیلیت کردن جزو این چرخه نیست در حالیکه عمل DELETE یا پاک کردن را انجام می دهید شما در واقع عدد صفر را بر روی حافظه فلش مموری خود می نویسید که این عمل هم جزء چرخه عمر فلش مموری محسوب می شود.

تفاوت بین Format و DELETE در چیست ؟

فرمت کردن یا دیلیت کردن هر دو متد عمل پاک کردن فایل از هارد دیسک را دارد که بعضی از مردم ترجیح می دهند که فرمت کنند تا اینکه عمل دیلیت را انجام دهند و بعضی به این معتقدند که بهترین کار دیلیت کردن فایل های است .در واقع هیچ تفاوتی بین این دو متد وجود ندارد. هر دو یک کار را انجام می دهند به طرق مختلفی .در دیلیت کردن شما به صورت لوکال یک فایل را دیلیت می کنید که سیستم آن را مارک می کند و میزان فضای اشغال شده توسط آن فایل را برای بازنویسی دوباره به شما نشان میدهد و در فرمت کردن حافظه این عمل برای بلاک ها تکرار می شود و تمام فایل ها یکجا پاک می شوند. در هر دو حالت امکان ریکاوری فایل ها وجود دارد اما نکته ایی که هست  شما زمانی می توانید فایل هایی که پاک کردید را بازگردانی کنید که مجددا روی حافظه خود عمل دیگری مثل فرمت کردن مجدد و کپی کردن فایل صورت نگیرد.

در فرمت کردن شما می توانید قالب پارتیشن یک فلش مموری را به حالت های دیگری تغییر دهید تا در سیستم عامل های دیگر مورد استفاده قرار گیرد و سرعت پاک کردن در این روش از دیلیت کردن بالاتر است.

پاک کردن  –  DELETE
فرمت – Format
هدف پاک کردن دیتا
پروسه حذف حذف دیتا به صورت مجزا حذف تمام دیتا ها به صورت یکجا باهم
حذف اطلاعات حذف فایل از پوشه پاکسازی کلی
ریکاوری فایل هایی که رونویسی نشده اند بعد از پاک سازی می توانند ریکاوری شوند فایل های میتوانند ریکاوری شوند
زمان بسته به تعداد فایل ها  با سرعت همه چیز را پاک میکند.

چگونه فرمت کنیم ؟

در بخش گارانتی بازرگانی پاسارگاد موردی که در خصوص فرمت کردن فایل توسط کاربر به چشم می خورد این است که بعضی از فلش مموری ها به درستی فرمت نمی شوند و باعث می شود که فلش مموری به درستی کار نکند که این عوامل ممکن است بعلت بروز خطا در حین فرمت کردن فایل توسط ویندوز یا هر سیستم عامل دیگر باشد که منجر به از بین رفتن فریمورک می شود.پیشنهاد می شود برای فرمت کردن فلش مموری از نرم افزارهای مربوط به همان شرکت تولید کننده استفاده کنید تا بتوانید فریمورک های همان فلش مموری را بروزرسانی کنید.  در بخش نرم افزار  بازرگانی پاسارگاد شما می توانید نرم افزار مخصوص فرمت کردن برای فلش مموری هایی که دارای گارانتی متین است را دانلود کنید .

لیستی از فلش مموری هایی که داده پرداز رایانه متین آنها را گارانتی کرده است  :

نتیجه :

  • در عمل پاک کردن و فرمت کردن تفاوت زیادی ندارد و تفاوت آنها در روش پاک سازی و قالب بندی می باشد وگرنه متدها یکی است. تفاوت دیگری که وجود دارد در حین دیلیت کردن بخش کوچی از حافظه ممکن است بلا استفاده بماند مگر اینکه تمام فایل های یکجا پاک شوند یا فرمت شوند.
  • اگر قصد فرمت کردن دارید بهتر است فلش مموری یا مموری کارت خود را با نرم افزاری مخصوص به خودش این عمل را انجام دهید.
  • اگر قصد ریکاوری فایل ها را دارید بعد از پاک شدن فایل تان هیچ کار دیگری انجام ندهید و آن را با نرم افزاری های ریکاوری معتبر ریکاوری کنید و یا به بخش گارانتی محصولتان واگذار نمایید تا عمل ریکاوری را انجام دهند.


شبکه های اجتماعی
تماس با ما
ارتباط مستقیم